Siekdami užtikrinti efektyvesnį interneto svetainės veikimą, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai.
lt
  • LT
  • EN
  • RU
Statykime pilis!

Kas yra pilis? Kiek jų buvo Vilniuje? Kokią funkciją atlikdavo pilys? Kiek gynybinių bokštų buvo Žemutinės pilies sienoje? Kas juose budėjo ir kodėl? Kur buvo laikomi ginklai? O kaip atrodė pastatas, kuriame gyveno valdovas ir valdovė? Ar pilyje buvo sodas? O bažnyčia?

Per edukacinį užsiėmimą apžiūrėsime ekspozicijoje esančius pilių maketus ir ieškosime atsakymų į visus šiuos klausimus. Sužinoję atsakymus, imsimės statybų! Pilis statysime iš kinetinio smėlio. Jį malonu liesti, šis smėlis yra hipoalerginis ir puikiai padeda lavinti mažųjų vaizduotę bei motoriką, visą šeimą nuteikia smagiai kūrybinei veiklai.

Užsiėmimas šeimoms su 4–7 metų vaikais.

Būtina išankstinė registracija:
http://www.valdovurumai.lt/lankytojams/edukacija/aktualijos/statykime-pilis#.V_y6hfl95D8

„Piligrimų ženklai. Archeologiniai pamaldumo Marijai įrodymai viduramžių Gdanske“

2016 m. spalio 6 d. 17 val. Bažnytinio paveldo muziejuje atidaroma paroda „Piligrimų ženklai. Archeologiniai pamaldumo Marijai įrodymai viduramžių Gdanske“. Parodoje bus pirmą kartą pristatyti Gdansko archeologijos muziejuje saugomi radiniai, susiję su Švč. Mergelės Marijos gerbimu viduramžių Europoje. 200 parodos eksponatų pasiekė mūsų dienas iš XIV–XVI a., kai Gdanskas tapo vienu iš svarbiausių piligrimystės centrų. Paroda siekiama pristatyti piligrimystės reiškinį, kurio ištakos siekia dar antikos laikus, atskleisti viduramžių Europos visuomenės pamaldumo šventiesiems specifiką ir pasaulio suvokimo bruožus. Piligrimystė, ilga ir pavojinga kelionė – dėkingumo Dievui ar noro atsiteisti už padarytas nuodėmes išraiška. Tai vienas iš raktų, galinčių padėti pažinti viduramžių žmogaus pasaulėžiūrą ir apmąstyti dabartinės Europos tapatybės pagrindus.

Pagrindinė parodos eksponatų grupė – piligrimų ženkleliai. Tai nedideli suvenyrai, kuriuos piligrimai segėdavo ant viršutinių drabužių ar įsisegdavo į kepurės kraštą parodydami, kokią šventovę aplankė keliaudami. Parodoje eksponuojami retenybėmis laikomi ženkleliai, vaizduojantys scenas, susijusias su konkrečių šventviečių legendomis, pavyzdžiui, Einzydelno (Šveicarijoje) bažnyčios pašventinimą ar stebuklingosios Marijos statulos iškėlimą iš kanalo ženklelyje iš Amersforto. Gdansko archeologijos muziejaus piligriminių ženklelių kolekcija yra viena didžiausių Europoje. Parodoje taip pat pristatomi įvairūs suvenyrai, kasdienių daiktų fragmentai, monetos ir kiti su piligrimyste susiję radiniai, atkuriantys keliautojų kasdienybę, pasakojantys apie jų pamaldumą. Marijos inicialais ir atvaizdais puošti kokliai, indai, stalo įrankiai atspindi maldingumu persmelktą viduramžių žmogaus pasaulėjautą. Parodos akcentas – XVI a. molinė puodžių pagaminta Marijos statulėlė, visai paprasta, bet menanti nesantaikos tarp krikščionių laikus, rasta išniekinta, nudaužta galva įmesta į atmatų duobę.

Archeologinių radinių ekspoziciją papildo rekonstruoti piligrimo drabužiai, filmas, pristatantis pagrindinius piligrimystės centrus, bei 15 iliustruotų stendų, kuriuose pateikiamas vaizdingas pasakojimas. Bažnytinio paveldo muziejuje numatyta surengti tris vakarus, skirtus atskleisti įvairius piligrimystės aspektus, priartinti parodos temą prie Lietuvos istorijos ir šiuolaikinio pasaulio konteksto. Spalio 27 d., lapkričio 8 d. ir gruodžio 6 d. 17 val. muziejaus lankytojai galės išgirsti pranešimus, kuriuos skaitys Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakulteto dekanas dr. Benas Ulevičius, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto lektorė dr. Loreta Skurvydaitė, docentas dr. Liudas Jovaiša, doktorantė Milda Kvizikevičiūtė, Vilniaus piligrimų centro vadovė Inesa Čaikauskienė, Bažnytinio paveldo muziejaus darbuotoja Ugnė Kraulaidytė.

Paroda Bažnytinio paveldo muziejuje veiks iki 2017 m. sausio 7 d.

Parodos kuratorės: Beata Ceynowa, Ewa Trawicka, Rita Pauliukevičiūtė
Organizatoriai: Bažnytinio paveldo muziejus, Gdansko archeologijos muziejus
Rėmėjai: Vilniaus arkivyskupija, Lietuvos kultūros taryba
Informaciniai rėmėjai: LRT, delfi.lt
Daugiau informacijos tel. 8 5 269 7800, el. p. muziejus@bpmuziejus.lt

Juozo Budraičio paroda „Mano Paryžius“

Lietuvos dailės muziejus spalio 6 d., ketvirtadienį, 16 val. Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1, Vilnius) atidaro Juozo Budraičio parodą „Mano Paryžius“.

Paroda fokusuoja dėmesį į Paryžiuje užgimusį fenomeną – slampinėjimo (flâneurie) kultūrą. Individualus pasakojimas apie miestą kuriamas iš Juozo Budraičio 1979 m. sukurtų fotografijų, matytų prancūzų filmų, klausytų vinilinių plokštelių, asmeninėje bibliotekoje surinktų knygų. Parodos kuratorė Margarita Matulytė pažymi, „kad į modernios kultūros ir meno sostinę įžengiame su neeiliniu interpretatoriumi, plačios kūrybinės veiklos asmenybe. Žinomas aktorius, diplomatas, fotografas, pasižymintis didele erudicija ir išlavinta estetine pajauta, atveria savo Paryžių. Jo fotografijos yra unikalus darinys iš tiesioginių refleksijų bei atminties sukaupto arsenalo – sutikti žmonės, žiūrėti filmai, klausyta muzika, perskaitytos knygos padeda užčiuopti genius loci pulsavimą, atidengia giluminius miesto struktūros sluoksnius. Nerimstančios slampinėtojo vaizduotės pagauti akimirkų blyksniai suteikia naujus orientyrus, nutiesia kontekstinius ryšius su epocha, plečia kultūros topografiją“.

Pasitelkus vienos asmenybės kultūrinę patirtį siekiama atskleisti nestereotipinį požiūrį į Paryžių, skatinti visuomenę pažinti ypatingus ir ne visada pastebimus reiškinius, atrasti naujus vardus ir įvykius, suprasti jų sąveiką, ieškoti sau aktualių ir artimų sąlyčio taškų. Parodą lydi plati kultūros renginių programa, kurioje dalyvauja rašytojas Valdas Papievis, filosofai Dalius Jonkus ir Nerijus Milerius, menotyrininkė Agnė Narušytė, kino istorikė Lina Kaminskaitė-Jančorienė, kino edukologė Gintė Žulytė, kino kritikas Narius Kairys, kino žurnalistė Dovilė Raustytė, muzikuoja Dominyka Adomaitytė ir Tomas Usovas.

Parodos kuratorė: Margarita Matulytė
Partneriai: VšĮ „Meno avilys“, Lietuvos Respublikos ambasada Prancūzijoje, Prancūzų Institutas Lietuvoje
Rėmėjai: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, UAB „Ekspobalta“, baras „In Vino“, restoranas „René“

„Naujausi Lietuvos archeologijos atradimai“

2016 m. rugsėjo 2 d. Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje (Bokšto g. 20/18), atidaryta paroda „Naujausi Lietuvos archeologijos atradimai“, skirta XXII Europos archeologų suvažiavimui Vilniuje.

Toks archeologų susitikimas kasmet vyksta vis kitame Europos mieste, Lietuvoje jis organizuojamas pirmąkart. Suvažiavimo dalyviai, skaitydami pranešimus ir diskutuodami forumuose, dalydamiesi savo moksliniais atradimais, keldami savo interesų sričiai aktualias problemas, pristato ir atskirus tyrinėjimų objektus. Siekdami kuo išsamiau reprezentuoti krašto archeologinį paveldą, XXII archeologų suvažiavimo organizacinis komitetas ir Lietuvos archeologų bendruomenė kviečia aplankyti archeologijos ekspozicijas Lietuvos muziejuose.

Lietuvos nacionaliniame muziejuje veikia nuolatinė archeologijos ekspozicija „Lietuvos proistorė“. Kongreso proga muziejus viename iš savo ekspozicinių padalinių – Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje – parengė parodą „Naujausi Lietuvos archeologijos atradimai“, kurioje pristatomi radiniai iš paskutinių 15 metų archeologinių tyrimų Lietuvoje. Į parodą patekę radiniai sudaro tiktai mažą dalį visų naujausių atradimų mūsų krašte.

Aptariamu laikotarpiu vykdyti įvairaus pobūdžio tyrimai: pirmiausia planuoti detalieji paminklų tyrimai, taip pat nedidelės apimties žvalgomieji tyrinėjimai, kuriuos inspiravo atskiruose objektuose vykdomi ūkio darbai ar kitokie poreikiai, – pastaruosiuose padaryti atradimai dažnai versdavo archeologus imtis išsamesnių paieškų. Tiek vienu, tiek kitu atveju archeologinis paveldas praturtinamas jau žinomų tipų dirbiniais, o kartais – ir anksčiau nematytais unikaliais radiniais.

Parodoje eksponuojami radiniai atspindi įvairią Lietuvos archeologinę medžiagą nuo akmens amžiaus iki XIX amžiaus napoleonistikos. Ankstyviausią laikotarpį reprezentuoja akmens amžiaus kapų įkapės iš Gyvakarų (Kupiškio r.) ir Biržų.

Reti ir įdomūs yra žalvario amžiaus radiniai iš Luokesų (Molėtų r.) ežero polinės gyvenvietės tyrimų, trunkančių jau antrą dešimtmetį. Unikalūs žalvario amžiaus medžio, organinio pluošto dirbiniai: juosta, šaukštai, tošiniai indai ir kt., reikalauja ne vienerių metų konservavimo ir restauravimo darbo. Per pastarąjį dešimtmetį Lietuvos proistorės paveldas praturtėjo žalvario ir ankstyvojo geležies amžiaus kapinynų urnomis, kurios restauratorių pastangomis atgavo savo pirminį vaizdą.

Romėnišką laikotarpį atspindi pavieniai radiniai ir įkapių komplektai iš Jogučių (Klaipėdos r.), Kazikėnų, Viešvilės (visi Jurbarko r.), Jurbarko, Lazdininkų (Kretingos r.) kapinynų tyrimų. Pristatoma vienintelė Lietuvoje rasta vėlyviausia Romos imperatoriaus Postumo moneta – 260–269 m. dviguba sestercija.

Viduriniam geležies amžiui parodoje atstovauja gausiomis įkapėmis išsiskiriantys kapai iš pajūrio srities (Lazdininkų, Šereitlaukio), Žemaitijos (Paprūdžių), Rytų Lietuvos (Baliulių) kapinynų.

Vėlyvasis geležies amžius, apimantis laikotarpį nuo paskutinių I tūkstantmečio amžių iki Lietuvos valstybės susidarymo XIII amžiuje, pristatomas ypač turtinga ginkluote išsiskiriančių degintinių kapų radiniais iš Viešvilės ir Žemaičių Kalvarijos (Plungės r.) kapinynų bei puošniomis žirgų aprangos detalėmis iš Bedugnės (Trakų r.). Iš Rytų Lietuvos pilkapių rodomi Kurklių Šilo (Anykščių r.) pilkapyne aptikti puodai, taip pat įkapės iš Jutonių (Molėtų r.) pilkapyno.

Atskirai vertėtų paminėti parodoje eksponuojamus radinius, pareikalavusius ilgų metų kruopštaus restauratorių darbo. Tai žemaičių moterų įspūdingos galvos puošmenos iš Bikavėnų (Šilutės r.) ir Žvilių (Šilalės r.) vėlyvojo geležies amžiaus kapinynų. Atkūrus jų pirminę gamybos technologiją restauruotos žalvario grandelių kepurėlės praturtino archeologijos rinkinį. Didelėmis pastangomis pavyko restauruoti itin trapų dirbinį – liepos žievės kibirėlį, aptiktą buvusiame Lieporių (Šiaulių m.) gyvenvietės mediniame šulinyje. Jo pirminį vaizdą puikiai papildo pačios archeologės pagaminta jo rekonstrukcija.

Atkreiptinas dėmesys į Kernavės (Širvintų r.) senojo miesto radinius, atspindinčius tošininkystės amato tradicijas. Pagal rastus Kernavėje beržo tošies dirbinius ir jų puošybai naudotus raginius spaudus padarytos spaudų kopijos bei atspaudai ant tošies.

Nemažai naujos archeologinės informacijos suteikė pastarojo meto tyrimai miestuose ir piliavietėse. Parodoje pristatomas įspūdingos apimties žvejybinių reikmenų rinkinys iš Klaipėdos piliavietės tyrimų, taip pat karybos detalės iš Biržų pilies. Išskirtiniai archeologiniai radiniai iš Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorijos liudija apie karališkąsias medžiokles su sakalais.

Gaubiami neatskleistų paslapčių lieka monetų lobiai, iš kurių parodai atrinkti XVI amžiaus Viešvilės ir XVII amžiaus L. Stuokos-Gucevičiaus gatvės (Vilniaus m.) lobiai.

Savotiška XXI a. pradžios sensacija tapo archeologų ir antropologų tirta masinė Napoleono Didžiosios armijos karių kapavietė Vilniaus mieste.

Parodą papildo įdomesni ir įspūdingesni juvelyriniai dirbiniai iš Vilniuje ir Trakuose vykdytų archeologinių tyrimų, taip pat gamybos priemonių ir brokuotos produkcijos radiniai iš tyrinėtos pypkių dirbtuvės Kalvarijų gatvėje, Vilniuje.

Parodos rengėjai – Eglė Griciuvienė, Gytis Grižas, Arūnas Kalėjus, Valdas Steponaitis. Parodos dailininkas – Eimantas Ludavičius.

Paroda veiks iki lapkričio 13 d.

SVETINGASIS SAVAITGALIS. Atsisveikinimas su tarptautine paroda „Amžinybės atspaudas“

Tarptautinės parodos „Amžinybės atspaudas. Italų Renesanso ir Baroko šedevrų krikščioniškieji siužetai XIX a. graviūrose“ mokslinių, kultūrinių ir edukacinių renginių programa

Paskutinį parodos eksponavimo savaitgalį kviečiame apsilankyti Valdovų rūmų muziejuje ir apžiūrėti parodą už simbolinę 1 Eur kainą!

Rugsėjo 24 d., šeštadienis

11–16 val. – meninė studija „Pažintis su grafika”
Rūmų istorinės ir archeologinės raidos ekspozicija

Studijoje kviečiame susipažinti su grafikos technika ir ją išbandyti. Jūsų lauks parengti parodos graviūrų fragmentų vaizdai, kuriuos pasitelkę galėsite kurti savo paveikslėlius. Mažiesiems studijos svečiams galės padėti tėveliai arba kiti artimieji.

Ekskursijos pavieniams lankytojams su parodos kuratore meno istorike Rita Lelekauskaite:
12 val. Registruotis čia
14 val. Registruotis čia

Ekskursijos įsigijusiems muziejaus lankytojo bilietą vedamos nemokamai, tačiau būtina iš anksto registruotis paspaudus nuorodą prie pasirinktos valandos arba tel. (8 5) 262 00 07

16 val. dr. Regimantos Stankevičienės vieša paskaita „Sakraliosios dailės siužetai”
Parodos erdvėje

Renginys nemokamas, tačiau būtina iš anksto registruotis paspaudus ant laiko.

Vilniaus knygų mugė 2017

18-osios Vilniaus knygų mugės tema:  Lietuviški ženklai pasaulyje

Lietuviški ženklai – tai Lietuvos žmonės, išsibarstę po daugelį pasaulio žemynų, savo kūryba, mokslu, atradimais, idėjomis turtinantys kitų šalių kultūrą, meną ar mokslą, o tuo pačiu paliekantys ryškius pėdsakus ir įvairialypiame Lietuvos kultūros paveiksle. 2017-ųjų Vilniaus knygų mugė mėgins atrasti lietuviškus ženklus pasaulyje bei juos perskaityti, o tuo pačiu – pamatyti kiek daug esame atradę, sukūrę, patyrę, kiek daug pasaulyje yra Lietuvos.

Birutė Galdikas, Emanuelis Levinas, Jonas Mekas, Jurgis Mačiūnas, Samuelis Bakas, Stasys Eidrigevičius, Mirga Gražinytė Tyla, Ona Šimaitė, Tomas Venclova, Algirdas Julius Greimas, Marija Gimbutienė, Violeta Urmanavičiūtė Urmana, Kristina Sabaliauskaitė, Jurgis Baltrušaitis, Ignas Šeinius, Dalia Staponkutė , Valdas Papievis bei daugelis kitų – tai Lietuvos šviesuolių išausto pasaulio paveikslas, kurio pasakojimus nagrinėsime Vilniaus knygų mugėje, artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Ateinančios Vilniaus knygų mugės tema atskleis mugės lankytojui, kiek daug lietuviškų vardų garsina Lietuvą pasaulyje.

Vilniaus knygų mugė – pagrindinė leidėjų, autorių ir skaitytojų susitikimų ir bendravimo vieta, reikšmingas kultūros renginys Lietuvoje, didžiausia knygų mugė Baltijos šalyse. Mugėje svarbiausia – tai skaitytojai, autoriai, knygos, bendravimas ir kultūriniai renginiai. Mugės dalyviai – leidyklos, knygų prekybininkai, užsienio šalių kolektyviniai stendai, mokslo institutai, aukštųjų mokyklų leidybos centrai, visuomeninės organizacijos, kultūros centrai, žiniasklaidos priemonės, muziejai ir galerijos, kt. Pagrindinis Vilniaus knygų mugės bruožas – plati kultūrinė programa, kuri per keturias dienas pristato apie 400 įvairaus žanro renginių.

Vilniaus knygos mugės socialinė misija – skaitymo skatinimas.

Mugėje kasmet dalyvauja apie 300 leidyklų iš Lietuvos ir užsienio šalių, mugę per keturias dienas aplanko virš 60 tūkstančių lankytojų. Bendras Vilniaus knygų mugės plotas – virš 12 tūkstančių kv.m. Mugės metu vyksta knygų pristatymai, susitikimai su Lietuvos ir užsienio rašytojais, veikia meno parodos, diskusijų klubas, bibliotekų erdvė, įrengiamos televizijos ir radijo studijos, vyksta poezijos skaitymai Literatų svetainėje ir kiti renginiai.

Kuo ypatinga VILNIAUS KNYGŲ MUGĖ?

Vaikų literatūros salė.  Šioje salėje pristatomos Lietuvos ir užsienio leidėjų knygos, skirtos vaikams ir paaugliams. Vaikai čia turi savo erdvę, kurioje gali nevaržomai žaisti ir skaityti, o jiems skirti renginiai „nesikerta“ su rimtesniais suaugusiųjų interesais ir vyksta specialiai įrengtoje „scenoje vaikams”.

Kūrybinė studija. Studija kviečia šeimas dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, skaitymuose, susitikimuose su knygų vaikams kūrėjais, iliustruotojais iš Lietuvos ir užsienio, o tuo pačiu – pažinti knygos kelią nuo seniausių laikų iki dabar, išmokti popieriaus gaminimo, knygos įrišimo būdų, iliustravimo technikų, skatinti mažuosius skaitytojus pamilti knygą. Kūrybinė studija įsikūrusi 4-oje Vaikų literatūros salėje.

Forumas – LRT studija. Nuolatinis mugės partneris – Lietuvos radijas ir televizija – tiesiogiai iš Forumo-LRT studijos transliuoja radijo laidas, filmuoja interviu su rašytojais, menininkais, kuria reportažus. Taip pat kiekvienais metais čia susitinka Diskusijų klubo žaidėjai – tai rimtų temų, intelektualaus pokalbio erdvė, kurioje diskusijos persipina su naujų leidinių pristatymais, iškeliamos aktualiausios visuomeninės, kultūrinės problemos. Klube diskutuoja garsūs Lietuvos ir užsienio kultūros, meno ir mokslo žmonės. Diskusijose kviečiami dalyvauti ir lankytojai.

Muzikos salė  – 2015 metais duris atvėręs projektas išsyk tapo lankytojų mėgstama ir vertinama erdve. Čia pristatoma įvairiausios tematikos muzika – nuo hip hopo iki klasikinės, nuo roko iki folkloro, lankytojai bendrauja su žymiausiais šalies atlikėjais, kviečiami klausytis gyvo garso koncertų.

Meno parodos. Vilniaus knygų mugėje kasmet pristatomos garsių Lietuvos ir užsienio dailininkų, knygų iliustruotojų, fotografų parodos, vaizdo ir garso instaliacijos. Dauguma jų Lietuvoje rengiamos pirmą kartą.

Literatų svetainėje ilgaisiais penktadienio ir šeštadienio vakarais skaitomos eilės su muzika, vynu ir vaizdo projekcijomis.

Bibliotekų erdvė.  Lietuvos bibliotekininkų kuriama atvira ir kitokia biblioteka be sienų. Tai dar viena skaitymo, bendravimo ir renginių erdvė.

ADVENTUR 2017

5-oji tarptautinė turizmo ir aktyvaus laisvalaikio paroda ADVENTUR 2017

Data: sausio 20-22 dienos
Vieta: Lietuvos parodų ir kongresų centras „Litexpo“, 3, 4, 5 ekspozicijų salės

ADVENTUR – vienintelė tarptautinė turizmo, kelionių ir aktyvaus laisvalaikio paroda Lietuvoje, kuri yra orientuota į turizmo paslaugų ir aktyvios gyvensenos skatinimą.

Trijų dienų nuotaikingas mini turas ADVENTUR visus kvies aplankyti dar nepažintus Lietuvos kampelius, egzotines pasaulio šalis, pasiūlys idėjų, kaip keliauti su šeima, bendradarbiais, kaip užsienyje rengti šventes, išmokys atsakingai rinktis, planuoti ir organizuoti savo išvykas, siūlys išmėginti aktyvias pramogas, pristatys naujausias atostogų kryptis ir kvies įsigyti keliones pigiau. Turizmo verslo atstovai parodos lankytojams yra parengę ne tik daugybę dovanų ir prizų bet ir išskirtines nuolaidas. ATEIK PASIRUOŠĘS ATRASTI!

ADVENTUR 2017 tema Paragauk pasaulio. Paragauk Lietuvos.
Autentiška  Lietuva.  Kulinarinis paveldas  Lietuvos regionuose. Įvairių šalių patiekalai. Kelionių įspūdžiai per maisto ragavimą.

Parodos akcentas – Lietuva-piliakalnių kraštas.
2017 metai vyriausybės nutarimu skelbiami „Piliakalnių metais“.

“Lietuvos piramidės, Lietuvos Akropolis, Lietuvos Troja yra mūsų piliakalniai”   ( Doc. Dr. Gintautas Zabiela )

Piliakalnių statistika:
Rėvos piliakalnis
(Vilniaus raj.)  – aukščiausius šlaitus turintis piliakalnis (50 metrų)
Kernavės 5 piliakalniai (Kernavė – vienintelis Baltijos šalyse penkių piliakalnių kompleksas) – Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukti 2004 metais
Medvėgalis – Aukščiausias Lietuvos piliakalnis (234,6 m)

Parodos temos :

3 salė – PAŽINK LIETUVĄ
– Miestų turizmas
– Aktyvus poilsis Lietuvoje
– Kaimo turizmas
– SPA, sveikatingumo ir medicininis turizmas
– Apgyvendinimo paslaugos

4 salė – POILSIAUK AKTYVIAI
– Pramogų parkai ir laisvalaikio centrai, sporto klubai
– Turizmo ir sporto inventorius
– Vandens, ekstremalaus sporto, medžioklės, žūklės inventorius
– Laisvalaikio transporto priemonės

Nauja! „Autentiškoji  Lietuva“

Interaktyvioji parodos dalis –  maisto degustacijos, pramogos, konkursai.

5 salė – ATRASK PASAULĮ
– Poilsinės, pažintinės kelionės į užsienio šalis
– Individualus turizmas
– Kruizai, keltų linijos
– Geležinkelio transporto paslaugos
– Oro uostai, skrydžių bendrovės

„Kelionės – mano gyvenimo būdas“ – tai jau tradicija tapęs renginių ciklas. Žinomi Lietuvos muzikos, meno, televizijos žmonės, garsūs keliautojai ir gidai dalinsis savo sėkmės istorijomis, įgyta patirtimi, nuotykiais ir neįkainojamais asmeniniais atradimais.

„Autentiškoji Lietuva“- gastronominė kelionė po Lietuvą, maisto degustacijos, pramogos.

Paragauk Pasaulio. Paragauk Lietuvos – Šalių pristatymai per nacionalinius patiekalus. Kulinarinis turizmas.

Lietuvos miestų prisistatymai renginių cikle „Mūsų krašto piliakalniai“

Lietuvos regionai kviečia – trijų dienų žaidimas „Mano unikalus maršrutas po Lietuvą“

Lietuvos nuotraukų čempionatas kartu su We love Lithuania

Mokytojams ir mokiniams:
– Nacionalinis geografijos žinių konkursas „Paragauk Lietuvos“: Organizatorius: Lietuvos geografijos mokytojų asociacija
– Interaktyvios geografijos pamokos-viktorinos  parodoje MOKYTOJAMS
– Edukacinės kelionės moksleiviams Organizatorius: Lietuvos turizmo rūmai
– Seminaras mokytojams „Renkamės saugią kelionę. Kaip paskatinti moksleivius  keliauti po Lietuvą?“ Organizatorius: Valstybinis turizmo departamentas.

TAIKOMOSIOS DAILĖS MUZIEJUJE – SVETINGAS SAVAITGALIS

Rugsėjo 10–11 d. Taikomosios dailės muziejus (Arsenalo g. 3A) kviečia lankytojus į svetingą savaitgalį, skirtą Prano Gudyno restauravimo centre restauruotų kūrinių parodos „Prieš… ir po…“ uždarymui. Parodą jau aplankė per 55 tūkstančius lankytojų.

Šeštadienį ir sekmadienį bilietas kainuos tik 20 euro centų. Sekmadienį nuo 11 iki 13.30 val. su lankytojais bendraus ir restauravimo subtilybėmis dalinsis restauratoriai Dalia Valujevičienė (tekstilės restauratorė), Sandra Garšvienė (archeologijos restauratorė), Leokadija Šalkovska (keramikos restauratorė), Algimantas Vaineikis (tapybos restauratorius).

Restauruotų kūrinių paroda – retas reiškinys Lietuvos kultūriniame gyvenime. Ištyrinėti, konservuoti ir restauruoti dailės kūriniai, istorinės ir archeologinės vertybės neužsiguli ant restauratorių darbo stalų, jais iškart papildomos veikiančios ar formuojamos naujos muziejų ekspozicijos, kilnojamosios parodos, kurios pritraukia tūkstančius Lietuvos ir užsienio meno mylėtojų. Restauratorių rankomis naujam gyvenimui prikeltus vertingus ir unikalius eksponatus lankytojai mato Nacionalinės dailės galerijos, Vytauto Kasiulio dailės, Radvilų rūmų, Palangos gintaro ir Laikrodžių muziejų bei Prano Domšaičio galerijos ekspozicijose, Žemaičių muziejuje „Alka“, Šiaulių „Aušros“, Biržų „Sėlos“, Rokiškio krašto, Šilutės, Genocido aukų, Bažnytinio paveldo ir kitų muziejų ilgalaikėse parodose. Iš restauruotų eksponatų sukurta Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų istorinių interjerų ekspozicija.

P. Gudyno restauravimo centras išaugo iš 1946 m. Vilniaus valstybiniame dailės muziejuje (dabar – Lietuvos dailės muziejus) įkurtų nedidelių tapybos restauravimo dirbtuvių. Šiuo metu čia veikia tapybos, grafikos, tekstilės, keramikos, polichromuotos medinės skulptūros, meninių baldų ir rėmų, metalo dirbinių bei archeologinių radinių restauravimo dirbtuvės, kuriose restauruojami Lietuvos ir užsienio muziejų, Lietuvos bažnyčių ir privačių kolekcijų eksponatai. Mokslinių tyrimų skyriuje atliekami kultūros vertybių kompleksiniai technologiniai tyrimai bei restauravimo medžiagų ir metodų analizė, tobulinamos įprastos ir kuriamos naujos konservavimo bei restauravimo technologijos.

Restauravimo centre dirba per 60 įvairių specialybių aukštos kvalifikacijos restauratorių ir tyrėjų, čia stažuojasi Lietuvos ir užsienio muziejų bei bibliotekų restauratoriai, praktiką atlieka restauravimo specialybių studentai iš Lietuvos ir užsienio aukštųjų mokyklų, konsultuojami muziejų ir kitų meno vertybes saugančių įstaigų kuratoriai. Šiandien Lietuvoje nebėra muziejaus ar kitos meno vertybių turinčios įstaigos, kuri nesinaudotų Restauravimo centro specialistų žiniomis ir paslaugomis.

Per pastaruosius dešimtmečius restauruota didelė dalis vertingiausio Lietuvos sakralinės dailės palikimo – XVI a. „Sapiegų Madona“ bei Pranciškaus Smuglevičiaus (1745–1807) ir Costantino Villani’o (1751–1824) didieji paveikslai, puošiantys Vilniaus arkikatedros bazilikos interjerą; Vilniaus Aušros Vartų koplyčios XVII a. „Gailestingumo Motinos“ paveikslas; Vilniaus bernardinų bažnyčiai priklausantys XVII a. kūriniai „Apreiškimas Švč. Mergelei Marijai“ ir „Šv. Brunonas. Stebuklas bažnyčioje“; Šiluvos, Žemaičių Kalvarijos, Palangos ir Tytuvėnų bažnyčių didžiųjų altorių paveikslai; Skarulių Šv. Onos bažnyčios interjero skulptūros, Vilniaus katedros lobyno vertybės. Tyrinėjant ir restauruojant Vilniaus Šv. Jokūbo ir Pilypo bažnyčios Dievo Motinos paveikslą, nustatyta, kad tai seniausias Lietuvoje sakralinės molbertinės tapybos kūrinys – Maskvos tapybos mokyklos stiliumi XV a. nutapyta ikona.

Tarsi atskiras puslapis Restauravimo centro istorijoje – nuo 1971 m. tiriami ir restauruojami M. K. Čiurlionio (1875–1911) kūriniai, eksponuojami Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Ne mažesnio profesionalumo reikėjo restauruojant XVII a. japonų grafiką, Vilniaus universiteto XVII a. astronominius ir geografinius gaublius, svarbius Lietuvos dokumentus, rašytus ant pergamento karalių ir kunigaikščių raštinėse.

Paroda „Prieš… ir po…“ kviečia apžiūrėti jau restauruotus dailės kūrinius, tarp kurių yra didieji altoriniai Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčios paveikslai, mados istoriko Aleksandro Vasiljevo kolekcijos eksponatai, lėlių teatro kūrėjo Stasio Ušinsko (1905–1974) marionetės, kitos istorinės vertybės, archeologiniai radiniai. Be to, šalia rodomi nerestauruoti, apnaikinti laiko ir įvairių nelaimių eksponatai, kuriuos restauratoriai grąžins į gyvąjį meno vertybių pasaulį, į ekspozicijų bei parodų sales.

Anachronikos

Parodos atidarymas: rugsėjo 9 d., penktadienį, 19 val.

Menininkai: Chiara Camoni, Filip Cenek, Koenraad Dedobbeleer, KIWA, Mercedes Mühleisen

Kuratorės: Ūla Tornau ir Asta Vaičiulytė

Parodą „Anachronikos“ apjungia entropijos momentas ir tariamai sustojusio laiko tarpsnis, kai reikšmės ir energija senka, palaikomos inercijos, mechaninio pasikartojimo ir įpročio galios. Tai persotinimo jausmas, kai kažkas turi suirti, kad galėtų keistis. Pertekliaus fazė, kai prasmė prarandama, ir virsmo akimirka, kai ji sukuriama iš naujo. Tai neapibrėžtumo būsena, sujaukianti pojūtį, ar atsiliekame laike, ar esame jį aplenkę.

Sutelkus penkių menininkų – Chiaros Camoni, Filipo Ceneko, Koenraado Dedobbeleerio, KIWA’os ir Mercedesos Mühleisen – kūrinius, mėginama pažvelgti pro kiaurymę tuštumos audinyje. Parodos darbus vienijantys pasikartojimo, automatizmo ir apropriacijos metodai veikia lyg mantra, sulaikanti mūsų suvokimą. Šioje pauzėje mes lūkuriuojame.

Atidarymo vakarą menininkas Koenraad Dedobbeleer atliks paskaitą-performansą „Kalba net nepriartėja prie sąmonės ištakų“, pasiūlydamas kai kurių meno istoriografijos kanonų interpretaciją.

Parodą remia: Lietuvos kultūros taryba
Padėkos: „Galerie Micheline Szwajcer“, Briuselis, ir „SpazioA“ galerija, Pistoja
Vaizdas: Chiara Camoni, iš serijos „Noktiurnai“, 2013, pieštukas ant popieriaus, 75x51cm, „SpazioA“ galerijos Pistojoje nuosavybė

„Greitumo velniai“

Energetikos ir technikos muziejus kviečia apsilankyti jungtinės parodos „Greitumo velniai“ atidarymo renginiuose:

– rugsėjo 1 d. 15 val. − oficialus parodos atidarymas.
Įžanginį žodį tars parodos kuratorius Ričardas Žičkus. Skambės styginių kvarteto atliekamos melodijos.

– rugsėjo 4 d. 16 val. visus kviečiame į iškilmingą automobilio Hudson Terraplane, priklausiusio garsiam tarpukario lenktynininkui Pranui Hiksai, atvykimo ceremoniją iš Lietuvos Respublikos Prezidentūros į parodos ekspoziciją.

Paroda supažindina su tarpukario Lietuvos lenktynėmis „Aplink Lietuvą“, jų apdovanojimais ir kita tarpukario Lietuvos lenktynių atributika.

Tai unikali galimybė pamatyti Lietuvos nacionalinio muziejaus, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos, Vytauto Didžiojo karo muziejaus, Trakų istorijos muziejaus, Šiaulių „Aušros“ muziejaus, Lietuvos sporto muziejaus, Lietuvos automobilininkų klubo, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevsių bibliotekos fonduose ir privačiose kolekcijose saugomus eksponatus.

Parodą galite aplankyti rugsėjo 1-28 dienomis.
Parodos lankymas įsigijus muziejaus lankytojo bilietą.

.