Oficiali Vilniaus miesto plėtros agentūra
Renginių datos (nuo - iki)
Renginių kategorijos

Tarptautinė paroda „Žygimanto Augusto gobelenai Vilniuje“

Valdovų rūmų muziejuje gegužės 3 d. atidaroma Lietuvos muziejininkystės istorijoje išskirtinė Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) gobelenų kolekcijos paroda.

Lankytojai į parodą kviečiami nuo gegužės 4 dienos.

Parodai Valdovų rūmai atvėrė nuolatinės Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijos sales. Taigi, išvysite visiškai pasikeitusį visą trečiąjį muziejaus aukštą.
Pristatoma gobelenų kolekcija vertinama kaip Europos meno deimantas. Šis rinkinys – ir senosios Lenkijos bei Lietuvos valstybės istorinė relikvija, primenanti Krokuvos ir Vilniaus klestėjimo periodą – Renesanso epochą.

Žygimanto Augusto gobelenų kolekciją sudarė 160 meninių audinių, sukurtų apie 1550–1560 metus. Iki šių dienų išliko bemaž 140 gobelenų, dauguma jų saugoma Vavelio karališkojoje pilyje. Žinoma, kad pirmosios dvi biblinių gobelenų serijos baigtos 1553 m., ir šie įspūdingi audiniai papuošė Vavelio karališkosios pilies sales per Žygimanto Augusto vestuves su Kotryna Habsburgaite (1533–1572), jie sukėlė didelį susirinkusių svečių susižavėjimą. Gobelenai buvo sukurti svarbiausiame to meto Europos meninių audinių centre – Ispanijos Nyderlandų sostinėje Briuselyje. Gobelenų kainos buvo didžiulės, gerokai didesnės nei tapybos darbų. Žygimantas Augustas gobelenams įsigyti ieškojo paskolos, prilygstančios vienų metų Livonijos karo kampanijos išlaidoms.

Meniniai audiniai anuomet vadinti „šiaurietiškomis kilnojamomis freskomis“, jos pilyse, rūmuose ir katedrose kūrė didybės ir prabangos įspūdį, šlovino savininkus. Šie audiniai vertinti ne tik kaip meno kūriniai, bet ir kaip valdovo didybės įkūnytojai, pamokančių Biblijos istorijų pasakotojai, gyvūnijos ir augalijos pažinimo žinynai, simbolinių prasmių slėpiniai.

Valdovų rūmų muziejuje pristatomos visos Žygimanto Augusto gobelenų kolekcijos grupės. Toks didelis gobelenų rinkinys niekada nebuvo rodomas už Vavelio sienų, tai išskirtinis Vavelio karališkosios pilies, Lenkijos dėmesio bei palankumo Lietuvai ženklas, geriausia dovana Vilniui 700 metų sukakties proga. Tai yra ir vienas sudėtingiausių, didžiausių bei brangiausių projektų Lietuvos muziejininkystės istorijoje.

Parodos globėjai / Exhibition patrons
Lietuvos Respublikos Prezidentas / President of the Republic of Lithuania GITANAS NAUSĖDA
Lenkijos Respublikos Prezidentas / President of the Republic of Poland ANDRZEJ DUDA

Data:
2023-05-03 - 2023-07-16
Adresas:
Valdovų rūmaiKatedros a. 4
Bilietai:
7.00 Eur
Bilietus galima įsigyti:
Muziejaus kasoje
Kategorijos:
Vilnius 700, Parodos
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.