Oficiali Vilniaus miesto plėtros agentūra
Renginių datos (nuo - iki)
Renginių kategorijos

VILNIUS MAMA JAZZ 2025 | BILAL (IS)

BILAL (US)

Conley „Tone“ Whitfield – b
Randy Runyon – g
Joseph Grissett aka Joe Blaxx – dr
Bilal – lead vocals

Talentingas, nenuspėjamas, eksperimentuojantis, stebinantis, drąsus, neišduodantis savo kelio, gerbiamas kolegų ir klausytojų. Visa tai – apie šių metų „Vilnius Mama Jazz“ svečią, amerikiečių dainininką Bilalą, kurio vardas kelia malonų virpulį ir džiazo, ir ritmenbliuzo, ir soulo, ir hiphopo gerbėjams.

Muzikos pasaulyje nerasite daug tokių istorijų. Bilalo vardas yra puikiai žinomas, nors jo santykiai su muzikos verslo sunkiasvoriais visada buvo sudėtingi. Jis yra įrašęs kultinį albumą su hiphopo didmeistriais, kuris net niekada nebuvo oficialiai išleistas – tačiau vis tiek sulaukė didžiulio dėmesio. Vietoj spindinčio popmuzikos pasaulio jis renkasi džiazo klubus ir alternatyvų skambesį – įrodydamas, kad tikėjimas savo kūrybiniais instinktais visada atsiperka.

Šiandien jis – nepriklausomas ir sėkmingas artistas, kurio biografiją puošia bendri darbai su didžiausiomis muzikos žvaigždėmis. Tarp jų – Beyonce, Kendrickas Lamaras, Jay-Z, Robertas Glasperis, Kimbra, Erykah Badu, Common, „The Roots“ ir daugybė kitų. Jo kolekcijoje – prestižinė muzikos apdovanojimų „Grammy“ statulėlė (ir dar trys kartai, kai šis artistas buvo jai nominuotas), daugybė koncertų ir įspūdingų muzikinių akimirkų.

Džiazas, soulas, psichodelija, afrofuturizmas, alternatyvusis ritmenbliuzas, net rokas ir klasikinė muzika – atrodo neįtikėtina, bet Bilalas Sayeedas Oliveris (pilnas šio artisto vardas) yra prisilietęs prie visų šių žanrų (ir ne tik).

Plataus balso diapazono atlikėjas geba taip žongliruoti įvairiais žanrais, jog tai gniaužia kvapą. Ne tik jo klausytojams, bet ir kitiems artistams. Legendinės grupės „Earth, Wind & Fire” vokalistas Philipas Bailey yra pasakęs: „Bilalas – vienas retų dainininkų, kurie savo balsą iš tiesų naudoja kaip muzikos instrumentą“.

Viskas prasidėjo dar vaikystėje – būdamas vienuolikos, Bilalas jau vadovavo bažnyčios chorui, o keturiolikos subūrė savo pirmąją grupę ir pradėjo koncertuoti Filadelfijos džiazo kavinėje. Baigęs mokyklą, jis persikraustė į Niujorką, kur studijavo operą ir džiazo kompoziciją. Pasakojama, jog jau pirmąją dieną jis susipažino su Robertu Glasperiu – beje, ir „Vilnius Mama Jazz“ viešėjusiu muzikantu, kuris tapo jo kūrybiniu bendražygiu.

Jaunas dainininkas greitai įsiliejo į Niujorko džiazo klubų gyvenimą ir pradėjo koncertuoti su jau legendomis apipinta grupe „Soulquarians“. Šiame kolektyve, kuris gyvavo tūkstantmečių sandūroje, muzikavo ryškiausi džiazo, ritmenbliuzo, repo, soulo bangos artistai – D‘Angelo, J. Dilla, Mos Def, Questlove iš grupės „The Roots“, Talibas Kweli, Erykah Badu, Roy Hargrove‘as, Common ir kiti. Dainininką pastebėjus roko grupės „Spin Doctors“ nariui Aaronui Comessui, jis sulaukė kvietimo pasirašyti sutartį su įrašų leidykla „Interscope“. Po jos vėliava 2001-aisiais pasirodė debiutinis Bilalo albumas „1st Born Second”, sulaukęs ir komercinės sėkmės, ir kritikų liaupsių.

Albumo daina „Soul Sista“ tapo hitu, tačiau tolimesnis kūrybinis Bilalo etapas atnešė iššūkių. Dainininkas kartu su garsiais repo prodiuseriais Dr. Dre ir J. Dilla pradėjo kurti albumą „Love For Sale“, kuris patyrė daugybę transformacijų ir galiausiai įrašų leidyklos buvo atmestas kaip neturintis komercinio potencialo.

Eksperimentais ir stulbinama žanrų sinteze stebinantis albumas iki šiol išlieka oficialiai neišleistas, tačiau nutekėjo į internetą ir tiek gerbėjų, tiek kritikų yra laikomas tikru Bilalo muzikos šedevru. Dainininko gerbėjų ratas greitai išaugo – ši istorija priminė, jog tikras talentas visada prasiskins kelią, nepaisant jokių kliūčių.

Dažnai priskiriamas neosoulo žanrui, pats Bilalas šį terminą atmeta. Keliuose sėkminguose jo išleistuose albumuose skambanti muzika – tiesiog pernelyg spalvinga ir kerinti, kad būtų priskirta vieno stiliaus lentynai.

2016-aisiais dainininkas pelnė savo pirmąją „Grammy“ statulėlę už dainą „These Walls“, su repo vizionieriumi Kendricku Lamaru įrašytą kultiniame pastarojo albume „To Pimp A Butterfly“.

Tokių muzikinę bendrystę liudijančių darbų Bilalo istorijoje – daugybė. Pavyzdžiui, pandemijos metu jis įrašė eksperimentinį minialbumą „Voyage-19” – per keletą dienų, kurdamas dainas nuotoliu su būriu muzikantų. Visą pelną už šį įrašą jis skyrė artistams, kurie dėl sustojusio koncertinio gyvenimo tuo metu patyrė finansinių sunkumų.

Kai 2023-ųjų gruodį Bilalas surengė koncertą vos šimtui gerbėjų, susirinkusių Bruklino studijoje, jo grupe tapo Robertas Glasperis, Questlove, Common ir Burniss Travis. Įrašas vėliau buvo išleistas koncertiniame albume, dar sykį primindamas, kokio kalibro muzikantas yra Bilalas ir kokio lygmens partnerius traukia jo talentas.

Talentas, kuriuo pagaliau pirmą sykį bus galima gyvai pasimėgauti ir Lietuvoje – Bilalas atvyksta su koncertu, kuriame skambės ir pernai rudenį išleisto šeštojo jo albumo „Adjust Brightness“ dainos.

Šiandien Bilalo namai – JAV ir Maroke, laiką jis leidžia kurdamas muziką, koncertuodamas ir tapydamas. Niekada netapęs pramogų pasaulio žaidimų įkaitu, išsaugojęs unikalumą ir visada pasiruošęs stebinti. Nuogas muzikinis nervas – ir tikras „Vilnius Mama Jazz“ festivalio programos deimantas.

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Bilietus galite įsigyti čia.

Data:
2025-05-24 22:00
Svetainė:
Renginio svetainė:
Bilietai:
nuo 31.89 Eur
Bilietus galima įsigyti:
Kakava.lt
Kategorijos:
Festivaliai, Koncertai
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.