Oficiali Vilniaus miesto plėtros agentūra
Renginių datos (nuo - iki)
Renginių kategorijos

Arūnės Tornau paroda „Svetimkūniai”

Atidaroma tapytojos Arūnės Tornau paroda „Svetimkūniai“

Arūnė Tornau apie parodą:
„Mano kūryboje vienokiu ar kitokiu pavidalu vis šmėkšteli ekologinis motyvas. Įkvėpimo šaltinis man – gamta, dažnai abstrahuota, sužmoginta, išvalyta nuo bet kokio naratyvo. Vis sugrįžtu prie savo mėgiamų miško, rudeniškų išdžiūvusių laukų, šalnos pakąstų augalų, tekančio vandens temų. 2020 m. galerijoje „Kairė – dešinė“ buvau surengusi tapybos ir instaliacijų parodą „Donorai“ apie nykstančią, negailestingai kertamą Labanoro girią. Miško motyvas, kaip prieglobsčio, pirmapradės gamtos įvaizdis dažnas mano tapybos darbuose. Ekologinei temai antrina ir žmogaus veiklos pėdsakai gamtoje: palikti griūti pastatai, apleisti objektai, išmesti į gamtą žmogaus buities likučiai.

Pastaruoju metu dirbu „svetimkūnių“ tema, kai, mano galva, tobulame peizaže kaip priešprieša atsiranda harmoniją ardantys daiktai. Tobulą peizažą įsivaizduoju kaip vakarą prie vandens telkinio, švelnios šviesos apšviestą raibuliuojantį vandens paviršių. Kaip antipodai iš vandens iškyla metaliniai, surūdiję nežinomos paskirties karkasai, apirusios, kriauklėmis apaugusios sijos, dar iš sovietmečio likę statinių likučiai, primenantys apleistus karinius objektus. Jie įsibrauna į svetimą teritoriją, sukurdami naują kontekstą. Atsiranda kontrastas tarp gražaus – bjauraus, šviesaus – tamsaus, užteršto – švaraus. Iš to kyla kitos tikrovės imitacijos, agresyvumo, nerimo jausmas.

Turiu nutapiusi seriją darbų tuo pačiu kodiniu pavadinimu „Vakaras prie vandens“, kur priešpriešinu grubų surūdijusių objektų paviršių ir švelnų, raibuliuojantį vandenį. Galiausiai laikas viską užglostys, paims į savo gelmes bet kokį žmogaus veiklos pėdsaką, liks tik tas nuolat kintantis vanduo. Paralelinis nepriklausomai egzistuojantis pasaulis, paslėptas nuo mūsų akių, gyvena pagal savo nuosavus dėsnius, nepasiduoda žmogiškiems matams. Žinoma, darbo procese čia aprašytos detalės nyksta, abstrahuojasi, lieka tik pagrindinės idėjos nuotrupos.

Kitas perkėlimo į nebūdingą tikrovę pavyzdys – augalai, medžiai, krūmai, gėlės, kai juos užpuola ir gadina kokie nors svetimkūniai, parazitai. Dažnai jie būna labai gražūs, akį traukiančių spalvų: grybai, kerpės ant medžio kamieno, amarai, kinivarpos, širšės, erkės, ryškių spalvų dėmės ant tręštančios medienos, lyg tie parazitai rungtyniautų savo grožiu su tikruoju augalu. Atsiranda priešpriešos motyvas, kai antrinis kūrinys ima išstumti pagrindinį, įsibraudamas į svetimą terpę. Svetimkūnis keroja, dauginasi, lyg iš pavydo siekdamas suardyti tobulą grožį ir užimti jo vietą.

Šiuose darbuose bandau derinti tapybą ir siuvinėjimą. Tradiciškai siuvinėjami „gražūs“ objektai: gėlės ar vaikai. Siuvinėdama nepageidaujamus žmogaus aplinkai gyventojus, savo paveiksluose bandau atskleisti savotišką jų grožį.“

Arūnė Tornau (g. 1956) – tapytoja, instaliacijų kūrėja. 1974–1979 m. studijavo Vilniaus Dailės Institute. Nuo 1990 m. Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) narė. Dalyvavo daugelyje parodų Lietuvoje ir užsienyje, surengė virš 50 personalinių parodų, vykdo meno edukacinius projektus Lietuvoje ir užsienyje. Dailės vadovėlių, daugelio straipsnių, videofilmų, TV ir radijo laidų apie meną ir meno pedagogiką autorė ir bendraautorė. Kuravo tapybos parodų projektus, kūrė scenografiją spektakliams. 2021 m. A. Tornau paskirtas LDS „Aukso mūzos“ apdovanojimas.

Vilniaus m. savivaldybės projekto SU-MENĖK 2023 metu galerijos lankytojai turės galimybę susitikti su parodos autore Arūne Tornau, kuri pristatys parodą, plačiau apžvelgs savo kūrybą, atsakys į klausimus, diskutuos žiūrovui aktualiomis temomis. Susitikimas su parodos autore numatomas 2023 m. vasario 11 d., šeštadienį, 12 val.

Galerijos darbo laikas vasarį projekto SU-MENĖK 2023 metu:
III–V 12.00–19.00 val.
VI 11.00–18.00 val.
VII 11.00–16.00 val.

Daugiau informacijos čia.

 

Data:
2023-02-02 18:00 - 2023-03-25
Adresas:
The Room galerijaPolocko g. 17, Vilnius
Bilietai:
Nemokamai
Kategorijos:
Parodos
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.