VILNIUS MAMA JAZZ – tarp skirtingų muzikos žanrų naviguojantis, dinamiškas ir ribų nepaisantis tarptautinis džiazo festivalis, kasmet pristatantis garsiausius užsienio muzikantus ir puoselėjantis lietuviško džiazo kultūrą.
24-ojo festivalio VILNIUS MAMA JAZZ dovana klausytojams – nemokami dieniniai koncertai, kuriuose talentingiausi atlikėjai ne tik džiugina publiką, bet ir turi galimybę prisistatyti džiazo industrijos profesionalams iš užsienio. Nuo 2016 m. vykstančios „Džiazo vitrinos“ (Showcase stage) scenoje pasirodo ryškiausi šalies džiazo vardai ir perspektyviausi jaunieji talentai – čia skamba progresyviausios muzikinės idėjos. Šių metų programoje – dešimt originalių ir išskirtinių kolektyvų, tad savo favoritus atras tiek džiazo gurmanai, tiek alternatyvios muzikos gerbėjai, tiek naujų garsų ieškotojai.
AGNĖ PASARAVIČIENĖ QUARTET
Lietuva / Čekija / Belgija
Agnė Pasaravičienė – pianistė ir kompozitorė, kuri kartu su savo kvartetu atlieka originalią kūrybą, įkvėptą klasikinės, džiazo ir pop muzikos. Agnės kūriniuose gausu žaismingų muzikinių erdvių, kurias užpildo išraiškingos kvarteto narių improvizacijos. Šios kompozicijos – tai istorijos ir kasdienybės pajautimai, kviečiantys klausytojus paklaidžioti asmeninių prisiminimų takais.
Dabartinės sudėties kvartetas – Agnė Pasaravičienė, Tadas Pasaravičius (saksofonas), Janas Sedlakas (kontrabosas) ir Yannickas Ballmannas (būgnai) – pradėjo koncertuoti 2020 metais. Ansamblis savo kūrybą pristatė festivaliuose „Džiazo karavanas 2021“, „Aarhus Jazz Festival 2021“ (Danija), „Supernova Jazz Blast 2021“ (Danija), „VinterJazz 2022“ (Danija), „Alytus Jazz 2023“, džiazo festivalyje „Birštonas 2024“ ir Kauno filharmonijoje. 2025 metais pasirodys debiutinis kvarteto albumas „Link savęs tikros“.
„Agnė Pasaravičienė – labai įtikinama pianistė ir kompozitorė, mėgstanti atsispirti nuo kokio nors ryškaus muzikinio vaizdinio, motyvo, iliustracijos ir išplėtoti kompozicijas link didelių, pilnatviškų kulminacijų, pasakoti svarbias ir jaudinančias istorijas“, – Laima Slepkovaitė, LRT muzikos žurnalistė.
KEISTA BJAURI ŽUVIS (Weird Ugly Fish)
Lietuva
Keista Bjauri Žuvis – tai eksperimentinės muzikos duetas, kuriame susitinka dvi skirtingos, bet kūrybiškai artimos asmenybės – būgnininkė Aistė Kalvelytė ir elektronikos kūrėjas Julius Čepukėnas. Jų muzika gimsta iš minimalių priemonių, bet maksimalaus atsidavimo garsui. Čia laisvasis džiazas, krautrokas, IDM, ambientas ir net pankrokas susilieja į nenuspėjamą, improvizacija grįstą skambesį, kiekvieną kartą scenoje atgimstantį vis kitaip. Tai – džiazinis „neįstatymas į rėmus“, kaip patys kūrėjai mėgsta sakyti.
Nuo pirmojo viešo pasirodymo 2021 m. duetas sparčiai tapo vienu įdomiausių lietuviško alternatyvaus džiazo vardų. Jie pelnė laurus konkurse „Novus“, išleido du albumus („Legs are for Swimming“, „Cannot Disappear“), surengė koncertinius turus septyniose šalyse ir pasirodė svarbiausiuose Lietuvos bei užsienio festivaliuose – tarp jų ir pagrindinėje „Vilnius Mama Jazz“ scenos programoje 2024 metais. Jų muzika balansuoja tarp koncerto ir šokio, tarp žaidimo ir konceptualumo – ji įtraukia tiek džiazo puristus, tiek elektronikos entuziastus.
„Keista Bjauri Žuvis“ gyvai visada skamba kitaip – nuo subtilių, beveik ambientinių tekstūrų iki pulsuojančios ritminės energijos. Aistė ir Julius nesiekia būti patogūs ar prognozuojami – jie tyrinėja, maišo, griauna ir kuria iš naujo. Dueto kuriamas garsas – tai nuolatinis pokytis, procesas ir savotiškas kvietimas pasinerti į keistesnį, bet visada nuoširdų muzikos pasaulį.
JAN MAKSIMOWICZ / DMITRIJ GOLOVANOV – BEYOND
Lietuva
Janas Maksimovičius ir Dmitrijus Golovanovas – tai žanrų ribas peržengiantis duetas, turintis daugiau nei 20 metų sceninės patirties. Jų muzikinis ryšys – beveik intuityvus, o gyvas garsas persipina su gyvu semplavimu, kuriant unikalią, gilią ir mintis gaivinančią patirtį. Dueto skambesys kupinas išminties, intelekto ir jautrios sąveikos. 2019 m. Maksimovičius ir Golovanovas pristatė savo pirmąjį albumą „Thousand Seconds Of Our Life“ – intymų, sakralų soprano saksofono ir akustinio fortepijono pokalbį.
2020 m. išleistas antrasis dueto albumas „Beyond“ – tai žingsnis dar toliau nuo žanrinių rėmų į eksperimentinę erdvę, kurioje susilieja improvizacija, gyvas semplavimas ir skaitmeninis garso apdorojimas. Šis albumas buvo pastebėtas tarptautinėje scenoje – įtrauktas į „New York City Jazz Record“ 2020 metų vertų dėmesio albumų sąrašą.
„Beyond“ – tai dar vienas žingsnis už sinergijos ribų, kurį žengia du ryškiausi Lietuvoje improvizuojantys muzikantai,“ – Ken Waxmann, JazzWord.
Abu muzikantai – nuo Lietuvos džiazo scenos neatsiejamos figūros. Dmitrijus Golovanovas – jau du dešimtmečius yra vienas aktyviausių džiazo scenos kūrėjų, turintis išskirtinę, išraiškingą ir precizišką atlikimo manierą. Studijų laikais stažavęsis pas legendinį JAV pianistą Richie Beirach’ą Vokietijoje ir bendradarbiavo su daugybe Lietuvos ir užsienio muzikantų, Golovanovas už savo nuopelnus 2023 m. pelnė Birštono džiazo festivalio „Grand Prix“.
Saksofonininkas Janas Maksimovičius – išskirtinis Lietuvos džiazo atlikėjas, pasižymintis ne tik meistrišku soprano ir alto saksofono valdymu, bet ir originaliu, konceptualiu mąstymu. Jis kuria išskirtinę – ekspresyvią ir teatrališką – muzikinę kalbą, kurią atpažįsta tiek džiazo gerbėjai, tiek šiuolaikinės akademinės muzikos klausytojai. Maksimovičiaus vardas siejamas su daugybe kolektyvų, projektų ir sceninių draugysčių, tarp kurių – „Vein Trio“, Tim Daisy ar Nacionalinis simfoninis orkestras.
„Jų improvizuojantis duetas demonstruoja pusiausvyrą tarp introspekcijos ir dramos, nuo stakato garsų iki romantinių intonacijų fortepijono fragmentų,“ – John Sharpe, All About Jazz.
luvhurts
Lietuva
„luvhurts“ – viena įdomiausių ir ryškiausių jaunųjų Lietuvos džiazo grupių, kurią 2021 m. įkūrė Mantvydas Leonas Pranulis – džiazo, alternatyviosios muzikos ir socialinių projektų iniciatorius. Šiemet jis tapo „Auksinio scenos kryžiaus“ nominantu už muziką spektakliui „Dviejų Korėjų susijungimas“, įrodydamas savo išskirtinį talentą ir gebėjimą jungti teatrališkumą, ekspresiją ir netikėtus improvizacinius sprendimus.
Grupės sudėtyje – skirtingas patirtis ir muzikines vizijas apjungiantys atlikėjai. Būgnininkas Dominykas Snarskis aktyviai kuria džiazo, improvizacinės ir šiuolaikinės akademinės muzikos erdvėse, groja su įvairiais kolektyvais ir dalyvauja tarpdisciplininiuose meno projektuose.
Saksofonininkas ir kompozitorius Kornelijus Pukinskis baigė bakalauro studijas Karališkoje Škotijos konservatorijoje, kur mokėsi pas garsų škotų saksofonininką Tommy Smithą. Jis aktyviai dirba su eksperimentiniais garsiniais projektais, tyrinėja sonifikacijos principus ir jų taikymą muzikos bei mokslo sandūroje.
„luvhurts“ stilius jungia laisvą improvizaciją, netikėtus skambesius ir stiprią performatyvumo raišką, peržengiančią tradicinio džiazo ribas. Trio eksperimentuoja su ritmais, struktūromis ir kontrastingais lyriniais intarpais, kurdami unikalią muziką, kurią būtina patirti gyvai.
Vilniaus turizmo informacijos centras Pilies g. 7, Vilnius, +370 5 262 9660 [email protected]