Oficiali Vilniaus miesto plėtros agentūra
Renginių datos (nuo - iki)
Renginių kategorijos

VILNIUS MAMA JAZZ 2025 I MARIJUS ALEKSA „VILNIUS X-O“ (LT) / THEON CROSS (UK)

Marijus Aleksa „Vilnius X-O”, LT

Dominykas Vyšniauskas – tr, trmb, fgh
Paulius Kilbauskas – elec
Nadav Schneerson – dr

„Norėčiau būti tyliausias būgnininkas pasaulyje”, − tokią frazę 2024 m. rudenį duodamas interviu Lietuvos radijo laidoje „Mūza ant peties“ ištarė neabejotinai vienas iškiliausių mūsų šalies būgnininkų ir perkusininkų – Marijus Aleksa. Atrodytų be galo oksimoroniška ištara, nes būgnai/perkusija, daugeliui asocijuojasi su dideliu garso lygiu, intensyvumu, bet ne su tyla. Tačiau Marijus niekada nebuvo ir nėra tipinis muzikantas. Jo kūrybiniai tyrinėjimai nuolatos išklysta iš dogmatinio kelio link mažiau pažįstamų teritorijų, kuriose į džiazo upę ima tekėti roko, world, elektroninės muzikos intakai. Tad judėjimas tylon – puikiai atspindi nekanoninę M. Aleksos mąstyseną.

Mušamuosius instrumentus prisijaukinusiam ir iki smulkiausių detalių juos įvaldžiusiam M. Aleksai nė kiek nesikuklinant galima užkabinti medalį su žodžiu – elitas. Jis neabejotinai turi stovėti greta tokių nūdienos būgnų ir perkusijos filosofų bei novatorių kaip Eli Keszleris, Christianas Lillingeris, Lukas Königas, Gabriele Ferrandini ar Christianas Windfeldas. Visi jie groja mušamaisiais, bet skamba unikaliai. Marijus taip pat – autentiškas ir nepakartojamas!

Bemaž dešimtmetį praleidęs kultūriniame Londono katile, Marijus įsitvirtino megapolio scenoje. Albumų įrašai ar koncertai su Keyonu Haroldu, China Moses, Dennisu Rollinsu, Anthony Josephu, Femi Temowo, Joe Armon-Jones‘u, Ashley Henry, Billu Laurance‘u ir daugeliu kitų jam virto kasdienybe. Tačiau nuolatinis darbas su kitais vis atidėliodavo jo paties kūrybinių vizijų įgyvendinimą. Galiausiai sugrįžęs į Lietuvą, M. Aleksa visą sukauptą patirtį ir brandintas kūrybines idėjas pavertė eile albumų.

Nuo autorinio žanrų ribas perskrodusio „As they Are“ ar akustinį perkusijos žavesį atskleidusio „Solo live in Vilnius“, iki bendro projekto su Manfredu Bajeliu „Santaka“, permąsčiusio net akademinius superminimalizmo šalininko Ryčio Mažulio kūrinius, ar konceptualiai ir techniškai įspūdingo „Music For Non Existent Movie“, kartu su Pauliumi Kilbausku. Visuose jų Marijus demonstruoja  neįtikėtiną universalumą, techniką ir gebėjimą nenugrimzti į perdėtą konceptualumą, o veikiau priešingai – talentą  atskleisti net menkiausio perkusinio šnaresio tūrį, jame slypinčias emocijas.

Šis link tylos besibraunantis būgnų ir perkusijos asas į „Vilnius Mama Jazz“ sceną sugrįžta ne vienas, o kartu su velnioniškai talentingais bičiuliais – Pauliumi Kilbausku ir Dominyku Vyšniausku.

Ši dogmoms, kanonams, standartams ar bet kokioms išankstinėms nuostatoms bei rėmams nepavaldi trijulė dvidešimt ketvirtajame „Vilnius Mama Jazz“ festivalyje suskambės „Vilnius X-O“ pavidalu.

THEON CROSS (UK)

Theon Cross – tba
Nikos Ziarkas – g
James Akers – sax
King David-Ike Elechi – dr

Jei manote, kad žinote, ką gali tūba – pagalvokite dar kartą. Theon Cross – žmogus, kuris perrašo šio instrumento istoriją, įrodydamas, kad tūba gali būti tiek ritminė jėga, tiek melodijos vedlys, tiek vibruojanti žemų dažnių mašina. Londono džiazo scenos šerdyje užaugęs Theonas yra tikras inovatorius, kurio garsuose susilieja afro-karibietiški ritmai, elektronika, hiphopas ir improvizacija. „Theonas Crossas yra viena svarbiausių figūrų Londono džiazo scenoje“, – rašo „Pitchfork“.

Tai, ką Crossas daro su tūba, geriausiai apibūdina jo pirmieji albumai. „Aspirations“ (2015) – pirmasis šuolis į priekį, suteikęs jam tarptautinį pripažinimą. „FYAH“ (2019) – albumas, kuris ne tik išsiveržė į Jungtinės Karalystės topų viršūnę, bet ir sukėlė kritikų diskusijų cunamį visame pasaulyje.  Būdamas esminė Shabakos Hutchingso vadovaujamo kolektyvo „Sons of Kemet“ dalis, Theonas įnešė savo unikalias žemų dažnių bangas į vieną inovatyviausių pastarųjų dešimtmečių džiazo grupių. Tačiau jo ambicijos ir smalsumas nuvedė dar toliau – bendradarbiavimas su Little Simz, Makaya McCraven, Joy Crookes, The Smile ir kitais atlikėjais tik patvirtina, kad jo muzikinis akiratis neturi ribų. Šiandien T. Crossas yra ne tik vienas iš Londono džiazo scenos veidų, bet ir atlikėjas, kurio muzika rezonuoja toli ir už džiazo ribų. Jo 2021 m. išleistas albumas „Intra-I“ toliau plečia ribas, jungdamas ne tik improvizaciją, bet ir stiprų Afrikos diasporos muzikos paveldą su klubinės muzikos elementais. Kaip teigia „The Guardian“, „Theonas Crossas su tūba žaidžia išradingai ir su neįtikėtinu entuziazmu“.

T. Crossą „Vilnius Mama Jazz“ scenoje lydės galinga Londono džiazo scenos trijulė. Nikos Ziarkas – Graikijoje gimęs gitaristas, kuris yra žinomas, kaip eksperimentinio džiazo skambesio savininkas. Su Theonu jis groja jau daugiau nei šešerius metus, o būdamas grupės „Valia Calda“ lyderiu, Nikos į savo skambesį įpina tiek džiazo laisvę, tiek pankroko aštrumą.

Prie jų prisijungia saksofonininkas Jamesas Akersas, kurio universalumas, laisvė ir žanrų maišymas leido jam tapti itin svarbia Londono džiazo scenos dalimi. Jis aktyviai koncertuoja su „Levitation Orchestra“, „Eriksson Kaner x Sascha Create“ ir „Jelly Cleaver“, taip pat yra grojęs su „Etuk Ubong“ ir „Neue Grafik Ensemble“.

Ritminį pagrindą šiai grupės sudėčiai suteikia gyvos energijos būgnų fenomenas King David-Ike Elechi, kuris yra ir grupės „Knats“ narys. King Davidas pasižymi išskirtiniu sugebėjimu sujungti džiazo, būgnų ir boso, house bei gospelo šaknis į vieną skambesį.

T. Crossas į Vilnių atvyksta su išskirtine jėga bei energija, kurią neabejotinai pajusite kiekviena kūno ląstele. Jūsų nuostabai – neįtikėtinos tūbos galimybės ir ritminis pulsas, kuris skatina iš naujo permąstyti džiazo ateitį.

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Daugiau informacijos: https://vilniusmamajazz.lt/

Bilietus galite įsigyti čia.

Data:
2025-05-24 18:00
Svetainė:
Renginio svetainė:
Bilietai:
nuo 31.89 Eur
Bilietus galima įsigyti:
Kakava.lt
Kategorijos:
Festivaliai, Koncertai
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.