Siekdami užtikrinti efektyvesnį interneto svetainės veikimą, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai.
lt
  • LT
  • EN
  • RU
Marija Stiuart
2016-11-11 18:30
Kaina: 5.78 - 19.00 Eur
Bilietus galima įsigyti: Bilietai.lt online bei kasos punktuose, teatro kasoje
Spektakliai
 

Friedrich Schiller
MARIJA STIUART
II dalių spektaklis

Režisierius, scenografijos autorius – Artūras Areima
Kostiumų dailininkė – Monika Gurskytė
Choreografas – Mantas Stabačinskas
Šviesų dailininkas – Eugenijus Sabaliauskas
Vaizdo projekcijų autorius – Rimas Sakalauskas
Spektaklyje skamba Julia Kent muzika

Vaidina:
ELŽBIETA, Anglijos karalienė – Elžbieta Latėnaitė
MARIJA STIUART, Škotijos karalienė anglų nelaisvėje – Indrė Patkauskaitė
ANA KENEDI, jos auklė žindyvė – Agnė Šataitė
ROBERTAS DADLIS, grafas Lesteris – Tomas Rinkūnas
DŽORDŽAS TOLBOTAS, grafas Šruzberis – Edmundas Mikulskis
VILHELMAS SESILIS, baronas Berlis, didysis rūmų iždininkas – Tomas Stirna
VILJAMAS DEVISONAS, valstybės sekretorius – Mantas Vaitiekūnas
EMJAS POLETAS, Marijos kalėjimo sargybos viršininkas – Vytautas Rumšas
MORTIMERAS, jo sūnėnas – Daumantas Ciunis
GRAFAS OBEPINAS, Prancūzijos pasiuntinys – Almantas Šinkūnas
GRAFAS BELJEVRAS, nepaprastasis Prancūzijos įgaliotinis – Mindaugas Capas
O’KELIS, Mortimero draugas – Mantas Vaitiekūnas
DRURIS, sargybinis – Mantas Vaitiekūnas

2016 m. balandžio 15 ir 16 dienomis Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre – režisieriaus Artūro Areimos premjera – Frydricho Šilerio istorinė drama „Marija Stiuart“. Tai dviejų garsių karalienių – Škotijos Karalienės Marijos Stiuart ir Anglijos Karalienės Elžbietos konfliktas, jų paveikslai.

Anglijos Karalienė (aktorė Elžbieta Latėnaitė) nuteisia Mariją Stiuart (aktorė Indrė Patkauskaitė) mirties bausme, kurią ši priima oriai – kaip galimybę išpirkti sunkias ankstesnes kaltes, tobulėti dvasiškai. Mirties nuosprendis jos nepažemina, o išvaduoja iš aistrų, egoistinių troškimų. Atgailaujanti dėl praeities nusikaltimų, priėjusi išpažinties, ji tampa dar stipresne ir didingesne. „F. Šileris kalba, kad ir sunkiausiomis akimirkomis reikia išlikti oriu žmogumi. Kai žmogus oriai miršta, tada mirtis jaudina“, – sako režisierius A.Areima. „Marija Stiuart atstovauja žmogų, žmogiškumą. Ji jau supratusi žmogiškumo esmę ir prasmę, skirtingai negu Elžbieta, kuri yra gyvenimo kalinė, nepilnavertiškumo kompleksų supančiotas žmogus, kuriam prieš valią uždedama karūna. Ji pavydėjo Marijai grožio, laisvės, gyvenimo, dėmesio. Man jos – ne karalienės, o žmonės“.

F. Šileriui svarbu, o gal net svarbiausia – idealas. Marija Stiuart yra moteris, artima idealui. „F. Šilerio kūrybos ištakos – poreikis žavėtis žmogaus didybe. Tačiau susidūrus su gyvenimo realybe, žavėjimasis dažnai virsta jo priešingybe – pasipiktinimu“, – pastebėjo žymus vokiečių klasikinės literatūros tyrinėtojas H. A. Korfas. Pasak jo, Šilerio dramų pasaulis nėra idealus, juose jaučiamas nuolatinis veržimasis prie idealo, troškimas nušviesti idealo šviesa netobulą ir dažnai tragišką pasaulį.

Kuo artimas ir įdomus vokiečių klasikas jaunos kartos lietuvių režisieriui? „F.Šileris ieško žmogiškumo, atsakomybės už savo veiksmus. Tai dalykai, kuriuos šiandien prarandam. Man įdomiausia, kas vyksta, kai mes pamirštame žmogiškumą, orumą, pasiduodam ambicijoms. Liūdna, kad vardan svetimų tikslų ir užgaidų sunaikiname žmogų. Ypač ši tema ryški pjesėje. Juk abi karalienės ne savo noru gavo šį statusą. Ambicijos, nenorint prarasti to, ką paveldėjai, ir kursto kruvinas kovas“, – apie motyvaciją pasirinkti šią pjesę komentavo A.Areima.

Frydrichas Šileris (vok. Johann Christoph Friedrich von Schiller, 1759 – 1805) – vokiečių poetas, dramaturgas, filosofas, istorikas, vienas žymiausių Vokietijos klasikų, padėjusių pagrindus šiuolaikinei vokiečių literatūrai. Daugelis F. Schiller‘io kūrinių įkvėpė kompozitorius sukurti operas ar baletus, o poema „Odė džiaugsmui“, kuriai muziką parašė Liudvikas van Bethovenas, tapo Europos Sąjungos himnu.

Režisierius Artūras Areima stato jau trečią F. Šilerio pjesę. 2010 m. jis yra pastatęs spektaklį „Laimingi“ pagal F. Šilerio „Klasta ir meilė“ , o 2013 m. – pirmąją garsaus dramaturgo dramą „Plėšikai“.

Daugiau informacijos: www.vmt.lt