Siekdami užtikrinti efektyvesnį interneto svetainės veikimą, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai.
lt
  • LT
  • EN
  • RU
Justinos Christauskaitės paroda „Anūkai, rūbai, seneliai“
00:00 - 00:00
M. K. Čiurlionio namai, Savičiaus g. 11
Parodos
 

Spalio 6 d. (ketvirtadienį) 18 val. M. K. Čiurlionio namuose  (Savičiaus g.  11) atidaroma Justinos Christauskaitės paroda „Anūkai, rūbai, seneliai“.

Justinos Christauskaitės projektas  „Anūkai, rūbai, seneliai“ – kelis metus trukusio meninio-socialinio tyrimo, kurio metu susitikti, prakalbinti ir nufotografuoti 192 jauni žmonės iš 40-ties Lietuvos vietovių, rezultatas. Šio projekto tikslas – išlikimo vertės Lietuvoje analizė.

Projekto įgyvendinimas paskatino artimesnį senelių ir anūkų bendravimą, atskleidė glaudesnę istorijos bei kultūros vertės sampratą, savo šaknų ir kilmės pajautimą. Juostiniu fotoaparatu buvo fotografuojami jauni žmonės su senelių rūbais. Tai buvo seniausi išlikę, gal net šimto metų senumo, ar seniausi iš tų, ką dabar turi. Iš to galima spręsti, ką patys seneliai, jų vaikai ar anūkai yra išsaugoję ir kas jiems brangu.

Pasak autorės, fotografijai buvo sąmoningai naudojama viskas, kas liko – tai ir gerai išsilaikiusi močiutės suknelė ar senelio kostiumas, ir jau nunešioti senelio ar senelės rūbai, dabar jau naudojami darbui, ir ant aukšto šimtą metų laikyti niekada iki šio fotografijos projekto neprisiminti skylėti, kandžių suėsti rūbai, ir močiutės išlikusi staltiesė ar jos apsiuvinėta paklodė.

„Esmine ir nekintančia fotografavimo vieta buvo pasirinktas išorinis įėjimas į šiuometinę anūkų gyvenamąją vietą arba į vietą, kurioje gyvena ar gyveno jų seneliai“, – teigia fotografijų autorė.

Menininkės darbuose atsispindi šiuolaikinės kartos santykis su savo protėviais, ir kaip saugomas jų atminimas. Per rūbus ir medžiagiškumą (sąvoka, į kurią įeina viskas, ką galima apsirengti kaip rūbą) užfiksuotas tam tikras Lietuvos istorijos ir kultūros laikotarpis – Sovietmetis, tarpukaris, Nepriklausomybės metai.

Justina Christauskaitė yra baigusi Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijų meno bakalauro ir magistro studijas.

Paroda M. K. Čiurlionio namuose veiks iki spalio 18 d.

Daugiau informacijos: www.mkcnamai.lt
.